Ochrona imprez masowych w świetle przepisów
Festyn, koncert, mecz piłki nożnej – wszystkie te wydarzenia to imprezy masowe. Aby event przebiegł zgodnie z planem i wszyscy jego uczestnicy mogli czuć się bezpiecznie, konieczne jest jego właściwe zabezpieczenie. Jak wygląda ochrona imprez masowych w świetle przepisów?
O czym mówi ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych?
Przepisy w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. Uznaje ona za imprezę masową wydarzenie:
- organizowane na stadionie lub innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych miejsc wynosi nie mniej niż 1000;
- odbywające się w hali lub innym budynku, w którym liczba miejsc wynosi nie mniej niż 500, a dla imprezy sportowej nie mniej niż 300.
Ustawa podaje, że za ochronę imprezy masowej odpowiada jej organizator. Musi on zapewnić bezpieczeństwo wszystkim jej uczestnikom, zagwarantować dostęp do pomocy medycznej oraz zadbać o odpowiedni stan techniczny obiektów.
Ochrona imprezy masowej przez agencję ochrony
Organizator najczęściej nie zajmuje się ochroną imprezy masowej osobiście. Wynajmuje w tym celu firmę ochroniarską, która dba o odpowiednie zabezpieczenie wydarzenia. Ochrona imprez masowych przez agencję ochrony polega przede wszystkim na obserwacji uczestników wydarzenia i zapobieganiu niepożądanym zdarzeniom. Jeśli ochroniarze mają stosowne pozwolenie, w razie potrzeby mogą użyć środków przymusu bezpośredniego, takich jak pałki, kajdanki czy gaz łzawiący.
To jednak nie wszystko, co oferują agencje ochrony w zakresie zabezpieczenia imprez masowych. Mogą zająć się także kontrolą biletów i uczestników (stosując bramki do wykrywania metalu czy prześwietlarki RTG), zapewnić zaplecze medyczne, ustawić bariery i ogrodzenia, a także zająć się sprzątaniem w trakcie wydarzenia oraz po jego zakończeniu. Decydując się na współpracę z agencją ochrony, możesz więc liczyć na kompleksową usługę.